An exclusive opportunity for the World Triathlete age-group triathletes, fans and media to meet and greet the #WTSGoldCoast elites!
Destination: Gold Coast, Queensland, Australia
Related Event: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast
12 - Sep, 2018 • event page • all results
Results: Elite Men | |||
---|---|---|---|
1. | Vincent Luis | FRA | 01:44:34 |
2. | Mario Mola | ESP | 01:44:48 |
3. | Richard Murray | RSA | 01:44:56 |
4. | Pierre Le Corre | FRA | 01:45:01 |
5. | Kristian Blummenfelt | NOR | 01:45:04 |
6. | Henri Schoeman | RSA | 01:45:06 |
7. | Jacob Birtwhistle | AUS | 01:45:46 |
8. | Jonathan Brownlee | GBR | 01:45:51 |
9. | Marten Van Riel | BEL | 01:45:56 |
10. | Tyler Mislawchuk | CAN | 01:45:57 |
Results: Elite Women | |||
---|---|---|---|
1. | Ashleigh Gentle | AUS | 01:52:00 |
2. | Vicky Holland | GBR | 01:52:02 |
3. | Katie Zaferes | USA | 01:52:33 |
4. | Laura Lindemann | GER | 01:52:53 |
5. | Kirsten Kasper | USA | 01:53:15 |
6. | Melanie Santos | POR | 01:53:26 |
7. | Taylor Spivey | USA | 01:53:28 |
8. | Georgia Taylor-Brown | GBR | 01:53:31 |
9. | Leonie Periault | FRA | 01:53:33 |
10. | Jodie Stimpson | GBR | 01:53:41 |
Results: U23 Men | |||
---|---|---|---|
1. | Tayler Reid | NZL | 01:44:08 |
2. | Samuel Dickinson | GBR | 01:44:20 |
3. | Bence Bicsák | HUN | 01:44:31 |
4. | Léo Bergere | FRA | 01:44:39 |
5. | Jørgen Gundersen | NOR | 01:44:44 |
6. | Lasse Lührs | GER | 01:44:47 |
7. | Gabriel Allgayer | GER | 01:45:19 |
8. | Antonio Serrat Seoane | ESP | 01:45:32 |
9. | Hayden Wilde | NZL | 01:45:38 |
10. | Alex Yee | GBR | 01:45:41 |
Results: U23 Women | |||
---|---|---|---|
1. | Taylor Knibb | USA | 01:53:47 |
2. | Cassandre Beaugrand | FRA | 01:55:22 |
3. | Angelica Olmo | ITA | 01:56:39 |
4. | Nicole Van Der Kaay | NZL | 01:57:02 |
5. | Erika Ackerlund | USA | 01:57:18 |
6. | Sandra Dodet | FRA | 01:57:32 |
7. | Jaz Hedgeland | AUS | 01:57:39 |
8. | Yuliya Golofeeva | AIN | 01:57:51 |
9. | Sophie Linn | AUS | 01:58:01 |
10. | Nina Eim | GER | 01:58:25 |
Results: Junior Men | |||
---|---|---|---|
1. | Csongor Lehmann | HUN | 00:52:49 |
2. | Paul Georgenthum | FRA | 00:53:12 |
3. | Philipp Wiewald | GER | 00:53:14 |
4. | Boris Pierre | FRA | 00:53:20 |
5. | Lorcan Redmond | AUS | 00:53:22 |
6. | Oscar Coggins | HKG | 00:53:37 |
7. | Vetle Bergsvik Thorn | NOR | 00:53:39 |
8. | Pavlos Antoniades | CAN | 00:53:40 |
9. | Vasco Vilaca | POR | 00:53:50 |
10. | Saxon Morgan | NZL | 00:53:54 |
Results: Junior Women | |||
---|---|---|---|
1. | Cecilia Sayuri Ramirez Alavez | MEX | 00:59:11 |
2. | Erin Wallace | GBR | 00:59:23 |
3. | Kate Waugh | GBR | 00:59:34 |
4. | Pauline Landron | FRA | 00:59:46 |
5. | Romy Wolstencroft | AUS | 00:59:51 |
6. | Magdalena Früh | AUT | 01:00:03 |
7. | Jessica Fullagar | FRA | 01:00:08 |
8. | Desirae Ridenour | CAN | 01:00:10 |
9. | Quinty Schoens | NED | 01:00:12 |
10. | Celia Merle | FRA | 01:00:16 |